Frode Granhus er kjent som mesteren av Lofot-krim og har vært nominert til fl ere priser, blant annet Riverton-prisen. Han er oversatt til ni språk, og har mottatt strålende kritikker for sine krimromaner.
Hevneren er Granhus kritikerroste debutroman. Den ble utgitt første gang i 2003, og ble nominert til «Årets bok» i Klassekampen.
Et grufullt syn møter lensmann Marino Arneng og hans folk. Liket, plassert hvilende mot en stein, stirrer enøyd mot dem. Like bemerkelsesverdig som det manglende øyet, er mangelen på spor. Sjefetterforsker Klaus Sandsbakk og teknikerne fra Kripos ? nner ingenting. Absolutt ingenting.
Så slår morderen til igjen. Heller ikke denne gang etterlater han spor, men en detalj tyder på at det manglende øyet var et tegn et makabert varsel om det neste offeret. Men hvem peker det mot?
Noen ganger kan forsidebilder med få detaljer resultere i små bildefiler, for eksempel 250 KB. Dette skyldes at JPG-komprimeringen er effektiv. Til tross for at bildefilen er liten, vil de likevel være skarpe nok på trykk! Last ned bildet og åpne det fullskjerm: Ser det skarpt ut på skjermen, vil det også bli skarpt på trykk.